Skip to main content
Gamereactor Uutiset Guitar Hero
Uutiset

Guitar Hero kuoli Activisionin takia

RedOctanen ex-pomo ampuu kovilla
Mika Sorvari 19 helmikuun 2011

Kelly Sumner, Guitar Heron alkuperäisen julkaisijan RedOctanen ex-toimitusjohtaja totesi MCV:n haastattelussa, että pelisarja kuoli koska Activision koitti lypsää siitä liikaa rahaa liian nopeasti, ja "käytti sitä hyväksi". Sumnerin mukaan Guitar Hero on hieno tuote, eikä ollut mitään syytä miksi sarjaa ei olisi voinut jatkaa. Hän myös uskoo, että sille löytyisi markkinoita jos Activision myisi sen eteenpäin. Tätä hän ei tosin näe tapahtuvaksi.

"Kaikki pelit eivät voi tuottaa miljardeja, mutta ehkä se on mitä Activision tahtoo. Yllättyisin jos he myisivät brändin, koska se todistaisi maailmalle että sille on edelleen kysyntää. Katsokaa miten Take-Two on hoitanut Grand Theft Autoa. He eivät ole vain heitelleet pelejä kiertoon, vaan hoitivat sitä huolella yli kymmenen vuoden ajan, ja se on edelleen vahva sarja."

Sumner viittaa tällä Hero-pelien tulvaan. Vuonna 2009 Activision julkaisi kohtuullisen käsittämättömät kahdeksan Hero-nimikettä markkinoilla, supistaen seuraavana vuonna kahteen. Suunnanmuutos ei silti riittänyt pelastamaan sarjaa lopettamiselta.

Guitar Hero on ehkä nyt kuollut ja kuopattu, mutta asioilla on taipumus palata muotiin. Ehkä tämä pätee myös muovikitaroihin.

Koko profiili 9 376 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.