Helldivers II on niitä vuoden 2024 isoimpia hittejä. Ja kun on paljon suosiota, on myös sitä kritiikkiäkin sadellut julkaisun jälkeen. Yleensä tämä on liittynyt Arrowhead Game Studiosin pyrkimyksiin tasapainottaa omaa peliään.
Steamin uutisissa Arrowhead Game Studios muistuttaa pelaavaa kansaa siitä, että 60 päivän mittainen suunnitelma aikoo palauttaa Helldivers II:n siihen loistoon, jota siltä odotetaan. 17. syyskuuta on tulossa iso päivitys, joka parantaa panssarinläpäisyä, panssarintorjunta-aseita ja monia muitakin pelin aseita. Lisäksi pahiksia heikennetään, kuten Hulk, Impaler, Gunship, Devastator, Bile Titan ja niin edelleen.
Arrowhead Game Studiosin mukaan suljetut betailut ovat olleet käynnissä menneen kahden viikonlopun ajan, joten palautetta on jo saatu.