Playstation Storeen putkahti viime viikolla vähin fanfaarein {★★★★★ 1000 Top Rated} -niminen pulmapeli, jota markkinoitiin maailman helpoimmalla platinatrophyllä. Pystin sai reilusti alle tunnissa.
Paljon muuta pelissä ei sitten ollutkaan, sillä kevyt liukupalapeli haiskahti alle dollarin hintaankin kyyniseltä rahastukselta, jota on moitittu saman kehittäjän myymien teemakuvien mainokseksi.
Sony ei katsonut tapausta hyvällä ja nappasi sen alas pari vuorokautta myöhemmin. Poikkeuksellinen reaktio saattaa toimia ennakkotapauksena, joka suitsee intoa julkaista vastaavia pelejä tulevaisuudessa.
Toisaalta voi kysyä, miten peli alunalkaenkaan päästettiin laadunvalvonnasta läpi. PS Store on Playstation 4:n aikana avautunut lukemattomille pienille kehittäjille, minkä varjopuolena siellä on julkaistu myös sisältöä, joka ei ole konsolin veroista.
Toistaiseksi ei ole selvää, palaako ★★★★★ 1000 Top Rated "korjattuna" versiona kauppaan.