Kun The Super Mario Bros. Movie ja The Super Mario Galaxy Movie ovat kumpikin tuoneet miljardin lipputuloja, ei olisi kovin yllättävää, jos Illumination alkaisi siirtyä pois joistakin muista tuotannoistaan keskittyäkseen tähän uuteen menestykseen. Minionit pysyvät mukana ikuisesti, mutta ehkä Sing ja The Secret Life of Pets saattaisivat jäädä taka-alalle.
Illuminationin toimitusjohtajan Chris Meledandrin mukaan näin ei kuitenkaan ole. Colliderille antamassaan haastattelussa hän vahvisti, että molemmille elokuville on työn alla kolmas osa, sillä Illuminationin työntekijät rakastavat näitä teoksia. ”No, nämä ovat selvästi kaksi elokuvaa, joita paitsi minä rakastan, myös elokuvantekijät rakastavat. Studio rakastaa niitä. Olemme työstäneet molempia. Sanoisin, että ne ovat molemmat aktiivisessa kehitysvaiheessa”, Meledandri sanoi.
”Kesti jonkin aikaa, ennen kuin palasimme Pets-elokuvan pariin, sillä odotimme ideaa, jonka tunsimme todella ansaitsevan paikkansa, emmekä halunneet tehdä vain uutta Pets-elokuvaa. Luulen, että olemme löytäneet tavan jatkaa Secret Life of Pets -tarinaa, josta pidän todellakin. Teemme yhteistyötä Chris Renaudin kanssa, joka ei ollut vain Despicable Me -elokuvan toinen ohjaaja Pierre Coffinin kanssa, vaan myös alkuperäinen Pets-elokuvan ohjaaja. Olemme siis jo hyvällä mallilla ja työskentelemme ahkerasti idean parissa, jonka toivon voivamme toteuttaa pian", Meledandri jatkoi. Sing 3:n osalta hän kertoi, että he tekevät jälleen yhteistyötä kahden ensimmäisen elokuvan käsikirjoittajan ja ohjaajan Garth Jenningsin kanssa luodakseen kolmannen elokuvan, joka miellyttää faneja.
Toistaiseksi ei ole tehty suuria ilmoituksia, mutta Meledandri totesi, että Illuminationilla on suunnitelmia aina vuoteen 2031 asti, joten on todennäköistä, että kolmas Sing-elokuva ja kolmas Secret Life of Pets -elokuva ovat osa tätä pitkän aikavälin strategiaa.
