Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

Iso-Britannia: Ei Ukrainan rauhanneuvotteluja ilman Ukrainaa

John Healey korostaa Ukrainan roolia tulevissa rauhanneuvotteluissa.
Óscar Ontañón Docal Editor Spain 13 helmikuun 2025

Kun keskustelut Ukrainan tulevaisuudesta kiihtyvät, Ison-Britannian puolustusministeri John Healey teki selväksi, että kaikissa Ukrainaa koskevissa rauhanneuvotteluissa on asetettava etusijalle maan ääni.

Brysselissä pidettävän Naton kokouksen alla puhunut Healey korosti, että Ukrainan panoksen on oltava keskeinen kaikissa keskusteluissa. Healey myönsi rauhanhalun, mutta varoitti, että Venäjä on edelleen merkittävä uhka Ukrainan rajojen ulkopuolella. Hän vahvisti myös Yhdistyneen kuningaskunnan sitoutumisen Ukrainan tukemiseen sotilaallisella avulla, johon sisältyy uusi 150 miljoonan punnan paketti elintärkeiden laitteiden, kuten droonien, panssarivaunujen ja ilmapuolustusjärjestelmien, toimittamiseksi.

Tämä on linjassa Naton pääsihteerin Mark Rutten lausunnon kanssa, jonka mukaan Ukrainasta ei voida käydä rauhanneuvotteluja ilman Ukrainan osallistumista. Keskustelu käytiin, kun Trumpilla oli puhelu Putinin kanssa mahdollisista poluista rauhaan, ja heti sen jälkeen Trumpilla oli myös puhelu Zelenskyin kanssa. Toistaiseksi jää nähtäväksi, kuinka paljon Ukraina saa äänensä kuuluviin rauhanneuvotteluissa.

Editor Spain Óscar Ontañón Docal wrote for Gamereactor from 2024, covering world news and politics alongside games, hardware and film. His work appeared on the Spanish and international editions.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2024 · 3 941 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.