Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

J-pelit eivät kiinnosta länsipelaajia

Mollivoittoinen Tak Fujii
Mika Sorvari 7 marraskuun 2011

Tak Fujii, joka toimi tuottajana N3: Ninety-Nine Nights II:lle Konamilla, on liittynyt japanilaisen pelialan aallonpohjaa harmittelevaan kuoroon. Fujii kertoi omat näkemyksensä aiheesta Siliconeralle:

"Se on vaikeaa. Kuten tiedätte, tämä ala on muuttunut. Se on aivan erilainen kuin viisi vuotta sitten. Tämä on nyt henkilökohtainen arvaukseni, mutta monet länsipelaajat eivät pelaa japanilaisia pelejä enää, tai ehkä he eivät koskaan pelanneet niitä. Heitä ei vaan kiinnosta."

Esimerkikseen Fujii valitsi Call of Duty -pelaajat:

"Sitä pelaa aivan massiivinen määrä ihmisiä, joista ehkä yli puolet ostivat konsolin vain pelatakseen sitä, eikä mitään muita pelejä. Heillä on yksi peli johon he ostavat karttoja ja lisäreitä, ja kun uusi osa tulee, he ostavat sen. He eivät koskaan pelaa urheilu- tai toimintapelejä, eikä heitä kiinnosta japanilaiset pelit."

Alan muutos puolestaan on tämän mukaan osittain kielikysymys:

"Ennen kuin Microsoft tuli konsolialalle kehityksen keskuksia olivat Nintendo ja Sony, ja meille oli hyvin kätevää jutella heidän kanssaan teknologiasta koska kaikki oli japaniksi. Nyt raportit menevät Amerikan-haaran kautta ja käännetään japaniksi tekniikkapuolelle, ja jos sieltä tulee jotain takaisin meidän pitää kääntää se englanniksi tukea varten. Kun Amerikka lähti konsolibisnekseen, kaikki tuki muuttui englanniksi, roolit vaihtuivat."

Koko profiili 9 376 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.