Tänään, maanantaina, Kiinan kansantasavallan kansan vapautusarmeijan laivasto suoritti onnistuneesti ydinohjuksen koelaukaisun sukellusveneestä kansainvälisillä vesillä Tyynellämerellä käyttäen simuloitua taistelukärkeä. Harjoitus on herättänyt kritiikkiä ja huolta Australiassa, Uudessa-Seelannissa, Japanissa ja erityisesti Taiwanissa.
Valtion uutistoimisto Xinhuan mukaan ( Reutersin raportin mukaan) harjoitusta kuvailtiin ”rutiinilaukaisuksi”, joka oli osa Kiinan vuotuista harjoitusohjelmaa. Kiinan ulkoministeriön tiedottaja Mao Ning totesi, että laukaisu suoritettiin ”turvallisesti, standardoidusti ja ammattimaisesti koko ajan”, ja lisäsi: ”Toivomme, että asianomaiset maat eivät tulkitse asiaa liikaa.”
Vaikka ei ole vahvistettu, minkä tyyppisen ohjuksen Kiina on laukaisut, on spekuloitu, että kyseessä voisi olla JL-3, mannertenvälinen ballistinen ohjus, joka kykenee saavuttamaan potentiaalisia kohteita Yhdysvaltain mantereella ja joka laukaistiin Kiinan aluevesiltä.
Australian ulkoministerin Penny Wongin mukaan tämä tapahtuu ”taustalla, jossa Kiina on nopeasti varustautumassa uudelleen, mutta sen aikeista puuttuu alueen odottama läpinäkyvyys ja vakuudet”.
Taiwan on suoraan kuvannut tilannetta Kiinan yritykseksi pelotella kansainvälistä yhteisöä ja varoittanut Kiinan merivoimien liikkeiden ”kasvavasta trendistä”.