Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

Kilpa-autoiluun uutta realismia

Aja ammattilaisia vastaan reaaliaikaisesti!
Kimmo Pukkila 24 kesäkuun 2009

Kyllästyttävätkö puisevat tekoälykuljettajat ja väärään suuntaan ajavat nettipelaajat? Ruotsalainen Simbin aikoo ratkaista ongelmat ja nostaa ajosimulaattorit uudelle tasolle syöttämällä seuraavaan peliinsä tilannetietoa suoraan oikeilta kilparadoilta.

Saksalaisen iOpener-yhtiön kanssa toteutettava simulaattori seuraa ammattilaiskuljettajien otteita GPS-paikannuksen avulla ja mahdollistaa reaaliaikaisen kilpailun todellisten tapahtumien keskellä. Mikäli kilpailuihin ei ehdi mukaan, voi pelissä hyödyntää myös tallenteita.

Pelin lopullinen nimi ja julkaisuaika ovat vielä auki, mutta 5000 onnellista pääsee testaamaan idean toimivuutta pian alkavassa beta-testissä. Testiin voi hakea osoitteessa www.real-timeracing.com.

Koko profiili 7 887 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.