Kööpenhaminan lentokenttää häiritsevät lennokit on saatettu laukaista laivoista... tässä ovat kolme tutkittavaa alusta
Teoria on saanut huomiota sen jälkeen, kun Kööpenhaminan poliisi vahvisti olevansa tietoinen aluksista ja tutkivansa asiaa parhaillaan.
Kööpenhaminan lentoaseman (CPH) lennot keskeytettiin neljäksi tunniksi 22. syyskuuta, kun lennokit tunkeutuivat rajoitettuun ilmatilaan. Nyt tanskalaiset tiedotusvälineet viittaavat siihen, että laitteet on saatettu kuljettaa laivoilla ja mahdollisesti laukaista niistä.
Tästä tiedosta kertoi alun perin tanskalainen TV2 23. syyskuuta 2025. TV2:n mukaan kolme laivaa on tutkinnan kohteena. Viranomaiset eivät ole vahvistaneet suoraa yhteyttä, mutta kaikki alukset operoivat alueella tapahtumahetkellä.
- ASTROL-1, sanktioitu venäläinen rahtilaiva, hidasti vauhtiaan 21. syyskuuta Anholtin saaren itäpuolella ja purjehti siksak-kuviota 12 tunnin ajan ennen kuin se kulki Soundin salmen läpi.
- PUSHPA, Beninin lipun alla purjehtiva tankkeri, jolle on määrätty sanktio venäläisen öljyn kuljettamisesta, oli 80 kilometriä CPH:sta kaakkoon, kun lennokit ilmestyivät. Myöhemmin saksalaisen laivaston alus saattoi sitä neljän tunnin ajan.
- OSLO CARRIER 3, norjalainen rahtilaiva, havaittiin seitsemän kilometriä pohjoiseen lentokentältä. Aluksella ei ole suoria yhteyksiä Venäjään, mutta sillä on ollut venäjänkielinen miehistö ja liikesiteitä Kaliningradiin.
Teoria on saanut huomiota sen jälkeen, kun Kööpenhaminan poliisi vahvisti, että se on tietoinen aluksista ja tutkii parhaillaan asiaa, joten tämä tarina kehittyy edelleen. Tietenkin, jos haluat oppia lisää yksityiskohtia, voit tehdä sen alla tai seuraavan linkin kautta. Go!
