Gamereactor



  •   Suomi

Kirjaudu sisään
Gamereactor
uutiset

Laitteistotiimi säästyy, kun Xbox-projektissa toteutetaan mittavia leikkauksia

Seuraavan sukupolven Xboxia kehittävästä tiimistä ei näytä tapahtuneen irtisanomisia.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Kuten eilen kerroimme, Xbox-divisioonassa on tulossa mittavia irtisanomisia. Onneksi osa irtisanotuista näyttää siirtyvän perustamaan omia studioita, mutta on silti selvää, että irtisanomiset vaikuttavat kaikkiin tiimeihin.

Tai... lähes kaikissa. Windows Central kertoo nyt, että Project Helix -projektia kehittävä laitteistotiimi näyttää selviävän kokonaan irtisanomisista, mikä osoittaa, että Xboxin johtaja Asha Sharma ei vitsaillut, kun hän aloitti uuden toimikautensa korostaen, kuinka tärkeää Xboxin laitteisto on Microsoftille:

”Sisäisten lähteiden mukaan Xboxin erillinen laitteisto-osasto kärsii vähiten irtisanomisista, jotka toimitusjohtaja Asha Sharma tänään ilmoitti toteutettavan useassa aallossa. Ratkaisevaa on, että odotettu seuraavan sukupolven konsoli, koodinimeltään Helix, on täysin turvassa ja kehitystyö etenee suunnitellusti.”

Lyhyesti sanottuna näyttää siltä, että Microsoft pitää Project Helix -hanketta erittäin tärkeänä. Ja Project Helixistä puheen ollen, kerroimme eilen, että toivoa fyysisiä pelejä tukevasta levyasemasta konsolissa on edelleen, sillä Microsoftin kerrotaan arvioivan uudelleen ajatusta tarjota pelkästään ladattavia pelejä.

Laitteistotiimi säästyy, kun Xbox-projektissa toteutetaan mittavia leikkauksia


Ladataan seuraavaa sisältöä