Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

Lewis Hamilton potkii itseään, mutta hänen entinen pomonsa piristää häntä: "Hän tulee aina olemaan GOAT"

Lewis Hamilton jatkoi, että hän oli "täysin hyödytön" Unkarin karsintakisan jälkeen.
Javier Escribano Editor Spain 4 elokuun 2025

Lewis Hamiltonilla oli kauhea viikonloppu Unkarissa, ja hän pieksi itseään lauantaina pudottuaan ulos toisessa karsintavaiheessa sanomalla, että "olen täysin hyödytön" ja että Ferrarin on vaihdettava kuljettajaa. Sunnuntain kisan hän sitten päätti samalle sijalle kuin lähti, 12:nneksi, radalla, jonka hän on voittanut ennätykselliset kahdeksan kertaa.

Hänen sanansa kaikuivat Formula 1 -maailmassa, ja nopeasti monet sympatisoivat häntä, myös hänen entinen Mercedes-pomonsa Toto Wolff. "Hän on GOAT ja tulee aina olemaan GOAT ja kukaan ei aio ottaa sitä pois" ja selitti, että hän on usein hyvin "tunteellinen, emotionaalisesti läpinäkyvä, koska hän oli nuori poika, nuori aikuinen, joten hän on joutunut pieksemään itseään" ( Reutersin mukaan).

Fred Vasseur, hänen nykyinen pomonsa Ferrarilla, sanoi ymmärtävänsä Hamiltonin turhautumisen, mutta huolimatta siitä, että hän sanoi, että Ferrarin on vaihdettava kuljettajaa, Vasseur sanoi vain, että "hän on turhautunut, mutta ei demotivoitunut. Se on täysin eri asia".

Formula 1:n pääjohtaja Stefano Domenicali sanoi Sky Sportsille ( F1.comin kautta), että "Lewis on jalokivi, hän on uskomaton urheilija, joten olipa hetki sitten vaikea, hän reagoi, ja olen melko varma, että hän näyttää sen syyn, miksi hän on täällä".

Lauantaina Hamilton sanoi, että tiimillä "ei ole mitään ongelmaa - olette nähneet, että auto on paalulla. Joten heidän täytyy luultavasti vaihtaa kuljettajaa". Kuitenkin myös hänen tallikaverinsa Charles Leclerc moitti itseään pudottuaan ykköspaikalta neljänneksi ja sanoi olevansa hyvin turhautunut, hyvin pettynyt.

Editor Spain Javier Escribano wrote for Gamereactor from 2024, covering sport alongside video games and world news. His work appeared on the Spanish and international editions.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2024 · 5 037 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.