FA Women's Cup, Englannin paras seuraturnaus, juhli puolivälieriä viime viikolla. Liverpool FC Women ei ole koskaan voittanut cupia, mutta eteni välieriin voitettuaan 14-kertaisen mestarin Arsenalin 1-0. Ottelun tahrasi kuitenkin yleisön jäsen, joka huusi seksuaalisesti sopimattomia kommentteja varakapteeni Taylor Hindsille.
Liverpool FC on antanut lausunnon, jossa se osoittaa täyden tukensa pelaajalleen, "joka on pakotettu käsittelemään sietämätöntä tilannetta, kun hänen olisi pitänyt juhlia ikimuistoista voittoa". Loukkaukset tapahtuivat Arsenalin stadionilla, ja Liverpool kiitti isäntäseuraa nopeasta toiminnasta. "Kaikilla pelaajilla, nyt ja tulevaisuudessa, pitäisi olla tieto siitä, että kenttämme ja stadionimme ovat turvallisia paikkoja pelata jalkapalloa."
"Jokaisen nuoren tytön, joka toivoo ja haaveilee jalkapalloilijan urasta, pitäisi tietää, että hän voi tehdä sen turvallisesti ja onnellisesti", Hinds lisäsi. "En anna yhden yksilön toiminnan pilata fantastista päivää joukkueelle ja kannattajillemme, mutta se ei ole OK ja olin päättänyt ottaa kantaa."
"Äitini ja isäni oli vaikea olla tajuamatta, mitä oli tekeillä, ja saada myöhemmin selville, mitä heidän tyttärelleen huudettiin jalkapallo-ottelun aikana", 25-vuotias pelaaja sanoi.
Puolivälierien jälkeen naisten FA Cupin välierät pelataan 13. huhtikuuta: Liverpool kohtaa Chelsean ja Manchester City ja Manchester United kohtaavat ennen finaalia 18. toukokuuta.