Luka Doncic on matkustanut Espanjaan hakeutumaan hoitoon viime torstaina saamaansa hamstring-vammaan toivoen nopeaa toipumista, jonka ansiosta hän voi palata pudotuspeleihin ja valita vielä MVP-tittelin: hänen on pelattava vielä vähintään yksi ottelu, jotta hän voi saada henkilökohtaisen tittelin, josta kiistellään kovasti Doncicin, Nikola Jokicin, Victor Wembanyaman ja Shai Gilgeous-Alexanderin välillä.
ESPN:n Shams Charanian mukaan Doncic lähti Espanjaan, jotta hänelle voidaan tehdä pistoshoito, jossa käytetään regeneratiivisia hoitomuotoja, kuten kantasoluja, jotka ovat Euroopassa helpommin saatavilla ja vähemmän rajoittavia kuin Yhdysvalloissa. Hänelle annettiin 4-6 viikon toipumisaika, mikä tarkoittaisi, että hän palaisi vain, jos Lakers pääsee konferenssin välieriin. 27-vuotias haluaa lyhentää sitä mahdollisimman paljon auttaakseen joukkuettaan pudotuspeleissä (ja kirjoittaakseen nimensä MVP-listalle).
BasketNewsin mukaan myös muut pelaajat ovat hakeutuneet hoitoon ulkomaille, mikä ei ole NBA:n sääntöjen vastaista. Pelaajat voivat vapaasti valita haluamansa lääketieteelliset ratkaisut, kunhan ne eivät sisällä kiellettyjä aineita. Doncic valitsi hoidon Espanjassa, jossa hän pelasi Real Madridissa vuosina 2015-2018.
Luka Doncic oli ennen ottelua Oklahomaa vastaan tehnyt keskimäärin 36,5 pistettä 49,3 prosentin heittoprosentilla (39 % kolmosista), 8,1 levypalloa, 7,1 syöttöä ja 2,3 riistoa. Hän sai reisilihasvamman torstaina 2. huhtikuuta neljännellä neljänneksellä 139-96-tappiossa Oklahoma City Thunderille, joka päätti 12 voiton putken 13 ottelussa. Ilman Lukaa Lakers hävisi sen jälkeen Dallas Mavericksille 134-128: runkosarjaa on jäljellä neljä ottelua, viimeinen tänä sunnuntaina, mutta Lakers on jo varmistanut pudotuspelipaikan.