Huhut ja väärät tiedot siitä, että vuoden 2026 MM-kisojen parhaaksi pelaajaksi valittu Rodri siirtyisi Real Madridiin, ovat pelkkää spekulaatiota ja fanien toiveajattelua, joilla ei ole mitään pohjaa todellisuudessa. Vaikka Rodrin ja Real Madridin nimet on yhdistetty toisiinsa jo pitkään, ja erityisesti viime kuukausina, useat tiedotusvälineet ovat raportoineet, että Real Madridin puheenjohtaja Florentino Pérez ei ole kiinnostunut espanjalaisesta keskikenttäpelaajasta.
Seuran odotetaan tekevän lisää pelaajahankintoja tänä kesänä, erityisesti ainakin yhden keskikenttäpelaajan, mutta hylättyään Enzo Fernándezin (ja jopa lähettämällä lausunnon, jossa todetaan, ettei seura ole kiinnostunut kyseisestä pelaajasta), Rodri ei näytä olevan myöskään listalla. AS-lehden mukaan Manchester City on kiistänyt, että Real Madrid olisi ottanut yhteyttä pelaajaan liittyen.
30-vuotiaan Rodrin sopimus Manchester Cityn kanssa päättyy ensi kauden lopussa, ja hän näyttää olevan innokas palaamaan Espanjan LaLiga-liigaan. Jos Real Madrid ei hanki häntä, harvat seurat voisivat varaa pelaajasta odotettua suurta siirtosummaa. Pelaaja on vuoden 2024 Ballon d’Or -voittaja, jonka markkina-arvo on noussut MM-kisojen jälkeen. Tällä hetkellä hänen tulevaisuutensa on arvoitus, mutta ilman Pep Guardiolaa ensi kaudella hänen aikansa Manchester Cityssä saattaa olla päättymässä.