Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

Max Verstappen puree kieltään rangaistuksen jälkeen, joka maksoi hänelle voiton Saudi-Arabiassa

Verstappen joutui pitämään ajatuksensa omana tietonaan FIA:n tiukkojen sääntöjen vuoksi.
Javier Escribano Editor Spain 21 huhtikuun 2025

Oscar Piastri johtaa nyt Formula 1 -kuljettajien sarjaa kauden kolmannen voittonsa jälkeen Saudi-Arabiassa. 24-vuotias australialainen hyötyi Max Verstappenille annetusta viiden sekunnin rangaistuksesta: Hollannin mestari poistui radalta ja sai etulyöntiaseman ensimmäisessä mutkassa taistellessaan Piastria vastaan. Rangaistuksen jälkeen Verstappen sijoittui 2,8 sekuntia Piastrin taakse.

Kisassa Verstappen valitti rangaistuksesta, mutta häntä varoitettiin sanomasta sitä. Myöhemmin Jeddan kisan jälkeisessä lehdistötilaisuudessa Verstappen myönsi, että rangaistus "mahdollisesti" maksoi hänelle voiton. Hän kieltäytyi kuitenkin purkamasta vihaansa viitaten FIA:n tiukkoihin kuljettajien käyttäytymistä ja kieltä koskeviin sääntöihin. "Kaikki ovat superherkkiä kaikesta. Ja mitä meillä on tällä hetkellä, emme voi kuitenkaan olla kriittisiä. Joten vähemmän puhumista vielä parempi minulle", hollantilainen valitti ja vihjasi, että ihmiset "eivät pysty käsittelemään koko totuutta" ( BBC:n kautta).

Viime kauden lopulla Verstappenia rangaistiin "yleishyödyllisestä työstä" kiroilusta (sanoen, että hänen autonsa oli "v*ttu").

Vaikka hän ei olisi käyttänyt huonoa kieltä, Verstappenin rangaistusta kritisoiva Verstappen, joka jopa sanoi, ettei ollut samaa mieltä, aiheutti vaaraa itselleen. Säännön mukaan kuljettajilta kielletään "kaikki sanat, teot tai kirjoitukset, jotka ovat aiheuttaneet moraalista vahinkoa tai menetystä FIA:lle", joten se sulkee pois sen sääntöjen vastustamisen. "En halua puhua paljon, koska joskus sanasi voivat olla vääristyneitä tai ihmiset tulkitsevat sen eri tavalla. On rehellisesti sanottuna parempi olla puhumatta liikaa", Max Verstappen sanoi.

Editor Spain Javier Escribano wrote for Gamereactor from 2024, covering sport alongside video games and world news. His work appeared on the Spanish and international editions.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2024 · 5 037 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.