
Max Verstappen on ottanut toisen voittonsa Formula 1 -kaudella 2025 Emilia-Romagnassa. Kausi ei ollut alkanut loistavasti nelinkertaiselle maailmanmestarille ja Red Bullille, sillä se hallitsi kilpailua toisensa jälkeen Italiassa kolmanneksi sijoittuneen Oscar Piastrin läpimurtosuorituksella.
Verstappen on voittanut nyt kaksi kilpailua, Emilia-Romagnan ja Japanin, ja saanut kaksi palkintokorokesijoitusta, toisen sijan Saudi-Arabiassa ja Australiassa. Hän on kuitenkin edelleen McLaren-kuljettajien jäljessä kuljettajien sarjassa. Paljonko?
22 pistettä, se on Verstappenin ja Piastrin välinen etäisyys kuljettajien sarjassa. Grand Prix -kisoja on vielä paljon edessä, ja asiat voivat muuttua, joten nyt on mielenkiintoista nähdä, miten nämä kaksi McLarenia tekevät yhteistyötä estääkseen Verstappenilta (tai Russellilta, joka ei ole kovin kaukana jäljessä) mahdollisuuden. Näemme pian yhdessä vuoden hankalimmista kilpailuista, Monacossa, joka on yhtä ikoninen kuin kiistanalainenkin.