McLaren toivoo parantavansa tuloksiaan tänä viikonloppuna kokeellisella takasiivellä: Uusi ”Macarena-siipi”?
Lando Norris ja Oscar Piastri ovat saavuttaneet vain kaksi palkintokorokepaikkaa kumpikin kuudessa kilpailussa, mutta McLaren valmistelee kokeellista päivitystä tälle viikonlopulle.
McLaren on saavuttanut vain neljä palkintokorokepaikkaa Formula 1 -kauden kuudessa ensimmäisessä osakilpailussa eikä yhtään voittoa. Se on kolmantena valmistajien sarjassa 141 pisteellä, 121 pistettä vähemmän kuin johtava Mercedes. Hallitseva mestari Lando Norris ei ole onnistunut voittamaan yhtään Grand Prix -kilpailua, mutta brittiläinen talli toivoo, että tämän viikonlopun Itävallan Grand Prix tarjoaa hyvän tilaisuuden korjata kurssia.
"Itävalta on perinteisesti ollut meille vahva rata, ja vaikka emme pidä mitään itsestäänselvyytenä näin tiukassa kilpailutilanteessa, olemme optimistisia siitä, että auton ja kuljettajan ominaisuudet sopivat jälleen radalle, mikä vie meidät taisteluun kärkipaikoista", sanoi Neil Houldey, McLarenin soveltavan tekniikan tekninen johtaja, Sky Sportsille toivoen, että viikonloppuna esitellyt päivitykset tuovat muutosta.
Niihin kuuluvat ”pienet yksityiskohtien päivitykset auton takakulmissa sekä kokeellinen takasiipi”. Sky:n mukaan tämä takasiipi on samanlainen kuin se, jonka Ferrari esitteli kauden esikatselussa, ja sitä kutsuttiin ”Macarena-siipiksi”, koska se voi kääntyä liikkeellä, jonka jotkut kokivat muistuttavan kuuluisaa espanjalaista kappaletta 1990-luvulta.
Teknisesti selitettynä siipi tuottaa ylöspäin ollessaan downforcea mutkissa, ja kun se käännetään, se parantaa nopeutta suorilla. Myös Red Bull esitteli toisen version tästä konseptista, ja McLarenin odotetaan tekevän samoin Itävallassa.
