Skip to main content
Uutiset

Mestarien liigan puolivälieräennusteet: kenen odotetaan voittavan tilastojen mukaan?

Nämä ovat joukkueet, joiden pitäisi päästä Mestarien liigan välieriin, Opta...
Javier Escribano Editor Spain 7 huhtikuun 2026

Mestarien liigan puolivälierät alkavat tänään eurooppalaisella klassikolla, Real Madrid vs. Bayern München, joka on edelleen Mestarien liigan ja Euroopan cupin historian eniten pelattu ottelu: se on pelattu 28 kertaa, joista Madrid on voittanut 14 ja Bayern 11.

Sporting Lissabon pyrkii myös kaatamaan kolhittua Arsenalia, ja Viktor Gyokeres palaa entiseen seuraansa. Keskiviikkona Barcelona isännöi toista peräkkäistä kaksintaistelua Atlético de Madridin kanssa, ja Liverpool ottaa mittaa mestaruutta puolustavan Paris Saint-Germainin kanssa.

Opta-analyytikon mukaan Arsenal on edelleen suosikki kilpailun voittajaksi , vaikka se on viime aikoina joutunut pettymään EFL-cupissa ja FA-cupissa Manchester Cityn ja Southamptonin pudottua. Tuhansien simulaatioiden tekemisen jälkeen nämä ovat kunkin joukkueen kertoimet tämän ja seuraavan viikon puolivälierien läpäisyyn... :

  • Arsenal: 77,7 % / Sporting: 22,3 %.
  • Bayern München: 64,5% / Real Madrid 35,5%.
  • Barcelona: 68% / Atlético de Madrid: 32%.
  • Paris Saint-Germain: 59,6 % / Liverpool: 40.4%

Opta odotti PSG:n ja Liverpoolin välisen kaksintaistelun olevan kaikista tasaväkisin, kun otetaan huomioon, että Liverpoolin pettymyskaudesta huolimatta PSG:kin on ollut kaukana täydellisestä tällä kaudella ja on edelleen mukana taistelemassa mestaruudesta. Samaan aikaan Arsenalille, Bayernille ja Barcelonalle annetaan laaja etu kilpailijoihinsa nähden... mutta voiko joku todella kirjoittaa Real Madridin pois Mestarien liigasta?

Suomen aika on tuntia myöhemmin ilmoitettua CET-aikaa.

Tiistai 7. huhtikuuta:

  • Real Madrid vs. Bayern München: 21:00 CEST, 20:00 BST.
  • Sporting Lissabon vs. Arsenal: 21:00 CEST, 20:00 BST.

Keskiviikko, 8. huhtikuuta:

  • Barcelona vs. Atlético de Madrid: 21:00 CEST, 20:00 BST
  • Paris Saint-Germain vs. Liverpool: 21:00 CEST, 20:00 BST.

Sekundaarijoukkueet :

Tiistai, 14. huhtikuuta

  • Atlético de Madrid vs. Barcelona: 21:00 CEST, 20:00 BST.
  • Liverpool vs. PSG: 21:00 CEST, 20:00 BST.

Keskiviikko, 15. huhtikuuta

  • Bayern vs. Real Madrid: 21:00 CEST, 20:00 BST.
  • Arsenal vs. Sporting: 21:00 CEST, 20:00 BST.
Editor Spain Javier Escribano wrote for Gamereactor from 2024, covering sport alongside video games and world news. His work appeared on the Spanish and international editions.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2024 · 5 037 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.