Skip to main content
Gamereactor Uutiset MindsEye
Uutiset

MindsEyen kehittäjät ryhtyvät oikeustoimiin Build A Rocket Boyta vastaan

Build A Rocket Boyn väitetään hyödyntäneen työntekijöiden yksityisiä tietoja.
Alex Hopley Editor UK 22 huhtikuun 2026

Jos luulit, että MindsEye -saaga olisi jo ohi, parasta olla valmiina, sillä pelin kehittäjät, joita edustaa IWGB Game Workers Union, haastavat Build A Rocket Boyn oikeuteen, koska heidän väitetään rikkoneen yksityisyyden suojaa tietyn ohjelmiston asentamisen yhteydessä kehittäjien työlaitteisiin.

Game Developerin mukaan BARBin johto asensi Teramind-valvontaohjelmiston työntekijöiden laitteisiin. Johto kieltäytyi kertomasta, mitä tietoja Teramindin avulla kerättiin, jättäen työntekijät pimentoon.

Teramind poistettiin kehittäjien laitteista sen jälkeen, kun 40 työntekijää allekirjoitti valituksen sen poistamiseksi. BARBin johtajat eivät ole vieläkään kertoneet, mitä tietoja kerättiin, miksi Teramind asennettiin ja missä sen tietoja säilytetään.

"Työntekijöitä edustava IWGB Game Workers Union väittää, että BARBin ohjelmiston käyttö rikkoo sekä tietosuojalakeja että työntekijöiden perusarvoa, sillä se ylittää työntekijöiden tuottavuuden valvomisen tai yrityksen turvallisuuden takaamisen laillisen tehtävän nauhoittamalla henkilöitä heidän kodeissaan ja ilman heidän suostumustaan", ammattiliitto sanoi.

"Lehdistölle vuotaneessa sisäisessä kokouksessa pomot Mark Gerhard ja Leslie Benzies vahvistivat, että Teramind-ohjelmisto oli asennettu työntekijöiden tietämättä. Ohjelma seuraa käyttäjien näppäinten painalluksia, tallentaa näytön toimintaa ja kaappaa mikrofonin ääntä.""

IWGB:n ammattiyhdistyksen jäsenet ovat nostaneet erikseen toisenkin oikeusjutun, joka koskee huonosti hoidettua irtisanomisprosessia, jonka seurauksena noin 300 työntekijää irtisanottiin. Entinen BARBin elokuva-animaattori ja IWGB:n jäsen Chris Wilson ei pelännyt arvostella yritystä. "Build A Rocket Boyn myrkyllinen salailun ja mikromanageroinnin kulttuuri on yksi pahimmista, joita olen nähnyt 20 vuotta kestäneen pelialan urani aikana", hän sanoi ja lisäsi, että Teramindin tilanne oli jälleen yksi yritys johtoryhmän mikromanagerointiin.

Editor UK Alex Hopley covered the video game industry for Gamereactor, from new announcements and launches to the business behind them. He also wrote on tech, film and entertainment, and his coverage wasn't tied to any one region.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2023 · 4 042 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.