Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

Mitä pitää tapahtua, jotta Atlético de Madrid pääsee seurajoukkueiden MM-kisoihin seuraavaan vaiheeseen

Atlético de Madridin mahdollisuudet ovat koventumassa PSG:tä vastaan kärsityn tappion ja Botafogon Seattle-voiton jälkeen.
Javier Escribano Editor Spain 17 kesäkuun 2025

Atlético de Madrid pelasi epäonnekseen ensimmäisen seurajoukkueiden MM-ottelunsa upouutta Mestarien liigan voittajaa Paris Saint-Germain vastaan. Ja vaikka Atleti on korkean profiilin eurooppalainen seura, on selvää, että ranskalaisiin on pitkä matka, sillä he kaatuivat 4-0. Seuraavana päivänä Botafogo, viimeisin Libertadores mestari, voitti Seattle Soundersin 2-1, mikä jättää Atletin viimeiselle sijalle: 0 pistettä, kuten Seattle, mutta -4 maalikeskiarvolla, kun taas Seattlella on -1.

Tämä tekee asioista monimutkaisia Atletille, jos he haluavat päästä 16. kierrokselle, sillä vain kaksi joukkuetta kustakin lohkosta pääsee seuraavalle kierrokselle. PSG näyttää olevan suosikki lohkon johtajaksi, joten taistelu näyttää olevan Atletin ja Botafogon välillä. Simeonen joukkueella on kuitenkin vähän virhemarginaalia, ja heidän seuraava ottelunsa voi olla elintärkeä.

Siinä todennäköisessä skenaariossa, että PSG voittaa Botafogon lohkovaiheen 2. ottelupäivänä, Atléticon olisi vielä voitettava Seattle Sounders seuraavassa ottelussaan varmistaakseen vähintään kolmannen sijan. Sitten se olisi suora yhteenotto Atletin ja Botafogon välillä lohkovaiheen viimeisenä ottelupäivänä.

Seuraavat ottelut ovat seuraavat:

  • Torstai 19. kesäkuuta: Seattle Sounders vs. Atlético de Madrid: 23:00 BST (torstaina), 00:00 CEST (perjantaina)
  • Perjantai 20. kesäkuuta: PSG vs. Botafogo: 2:00 BST, 3:00 CEST

Jos Atleti voittaa Seattlen ja PSG voittaa Botafogon, iso peli olisi tämä:

  • Maanantai 23. kesäkuuta: Atlético de Madrid vs. Botafogo: 20:00 BST, 21:00 CEST

Luuletko, että Atlético päätyy 16 parhaan joukkoon, vai ottaako Botafogo paikan PSG:n rinnalla?

Editor Spain Javier Escribano wrote for Gamereactor from 2024, covering sport alongside video games and world news. His work appeared on the Spanish and international editions.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2024 · 5 037 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.