Gamereactor



  •   Suomi

Kirjaudu sisään
Gamereactor
Urheilu

Mitä Viníciuksen ja Simeonen välillä tapahtui derbyssä: "Florentino aikoo erottaa sinut, muista se..."

Viníciuksen ja Simeonen välille nousi jännitteitä Real Madridin ja Atletin välisessä derbyssä.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Real Madrid voitti Atlético de Madridin Espanjan Super Cupin välierässä Valverden ja Rodrygon maaleilla, mutta Vinícius oli jälleen kerran päähenkilö, kun hän joutui yhteenottoon Atleti managerin Cholo Simeonen kanssa. Kun Vinícius vaihdettiin 80. minuutilla, argentiinalaismanageri pilkkasi Viníciusta huutamalla, että "Florentino antaa sinulle potkut, muista se", tv-kameroiden huuliltalukemisen mukaan. Simeone myös viittasi korvallaan pelaajalle vihellettyihin vihellyksiin, kun hänet vaihdettiin vaihtoon.

Vinícius kohtasi hänet lyhyesti, mutta Xabi Alonso pysäytti hänet. Sekä Viníciukselle että Simeonelle näytettiin keltaisia kortteja.

Lehdistötilaisuudessa Real Madridin manageri arvosteli Simeonen käytöstä kovasti ja sanoi, ettei hän ole hyvä esimerkki urheilullisuudesta: "Minulle nuo asiat ylittävät sen kunnioituksen rajan, joka sinulla on oltava joukkuetovereitasi kohtaan. Sitten näin, mitä hän sanoi hänelle, enkä pidä siitä, kun joukkuetovereilleni puhutaan noin. Yritän olla kunnioittava vastustajan pelaajia kohtaan, eikä kaikkea voi hyväksyä".

Omassa lehdistötilaisuudessaan Simeone sanoi, että "mitä tapahtuu kentällä, pysyy siellä, kuten on ollut pienestä asti", ja sanoi, ettei muistanut, mitä hän sanoi Viníciukselle. Myöhemmin seura sanoi, että se oli Vinícius, joka aloitti kaiken, mutta tekemällä epäkunnioittavan eleen Atleti penkille.

Ottelun jälkeen Vinícius kommentoi Instagram-tarinaa pilkallisesti: "hävisit taas yhden tyrmäyksen".

Mitä Viníciuksen ja Simeonen välillä tapahtui derbyssä: "Florentino aikoo erottaa sinut, muista se..."


Ladataan seuraavaa sisältöä