Mohamed Salah saapuu tänään Istanbuliin neuvottelemaan Trabzonsporin kanssa
Liverpoolin legendan odotetaan allekirjoittavan sopimuksen Trabzonsporin kanssa tällä viikolla.
Egyptiläispelaaja Mohamed Salah, jonka Liverpool päästi viime kaudella ilmaiseksi, kiitoksena pelaajalle, jolla oli vielä vuosi sopimusta jäljellä, sai vapaasti liittyä mihin tahansa seuraan halusi, ja nyt näyttää siltä, että hän saa uuden työpaikan Turkissa, Trabzonsporissa, jota pidetään Turkin neljänneksi suurimpana seurana Fenerbahçen, Galatasarayn ja Besiktasin jälkeen.
Kyseessä ei suinkaan ole pelkkä siirtomarkkinatoimittajien juoru, vaan turkkilaisseura vahvisti tiedotteessaan, että Salah saapuu tänään, keskiviikkona, Istanbulin lentokentälle neuvotteluihin, vaikka sopimusta ei ole vielä allekirjoitettu.
Trabzonsporin puheenjohtaja Ertugrul Dogan kertoi A Sporille (Al Jazeeran välityksellä), että Salah käy lääkärintarkastuksissa, minkä jälkeen hänen odotetaan allekirjoittavan sopimuksen seuran kanssa, todennäköisesti torstaina.
Tämä merkitsee uutta lukua 34-vuotiaan hyökkääjän uralla yhdeksän Liverpoolissa vietetyn kauden jälkeen, joiden aikana hän teki 257 maalia, mukaan lukien historiallinen kausi 2024/25, jolloin hän teki 29 maalia ja antoi 18 syöttöä Premier Leaguessa, mikä on kauden ennätys eniten maaleihin osallistumisia.
