Gamereactor Suomi. Katso tuoreimmat pelitrailerit mukaan lukien kuumat haastattelut suurimmista pelitapahtumista ympäri maailman. Gamereactor käyttää cookieseja taatakseen parhaan mahdollisen selailukokemuksen sivustollamme. Jos jatkat eteenpäin niin oletamme, että hyväksyt cookies-käytäntömme.

Tämä on mainos:
Gamereactor
uutiset
The Last of Us

Naugty Dog: "The Last of Usin kääntö PS4:lle on ollut helvettiä"

The Last of Us

The Last of Us

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Viime vuoden parhaimpiin PS3-peleihin lukeutuva The Last of Us saapuu PS4:lle kesällä. Pelin kääntäminen uudelle konsolille ei kuitenkaan ole ollut helppoa, paljastaa Naughty Dogin luovan työn johtaja Neil Druckmann pelilehti Edgelle antamassaan haastattelussa.

Druckamannin mukaan työ on ollut yhtä helvettiä alustojen erilaisesta arkkitehtuurista johtuen. Peli optimoitiin alkujaan todella tarkasti PS3:n Cell-prosessorille, eikä saman koodin ajaminen AMD-pohjaisella PS4:llä tuottanut kuin rikkinäistä grafiikkaa ja jatkuvia kaatumisia. Saman tason - ja graafisten parannusten - saavuttamiseksi peli on käytännössä jouduttu koodaamaan uusiksi.

"En voi kuvailla kuinka vaikea tehtävä se on ollut. Kun kaikki viimein toimii, on molempia versioita pyöritettävä rinnakkain, jotta varmistuu, ettei mikään ole muuttunut prosessissa - haluamme pysyä uskollisina alkuperäiselle, mutta silti parantaa sitä", selitti Druckmann.

The Last of Us Remastered eroaa alkuperäisestä korkeammalla tarkkuudellaan ja sulavammalla ruudunpäivityksellään. Siihen on myös ympätty kaikki julkaistut lisäosat, kuten 8 moninpelikenttää sekä tarinavetoinen Left Behind.

The Last of Us

Aiheeseen liittyviä tekstejä

The Last of Us RemasteredScore

The Last of Us Remastered

ARVIO. Kirjoittaja Jori Virtanen

Maailman kaikki Vuoden Peli -palkinnot haalinut toimintaseikkailu tuodaan uudelle sukupolvelle ehostettuna ja tehostettuna.



Ladataan seuraavaa sisältöä