EA julkaisee marraskuisen Need for Speed: Most Wantedin Wii U:lle ensi maaliskuussa. Euroopassa julkaisu tapahtuu 21.3.
Wii U -versio sisältää uuden paikallisen kaksinpelimoodin, jossa toinen pelaa Wii-ohjaimella ja toinen avustaa Wii U Gamepadillä. Ohjaimen kosketusnäytöllä apukuski voi lukea karttaa, buustata tehoja ja häiritä poliiseja, mutta myös vaihtaa vuorokaudenaikaa ja säätää liikenteen määrää, jos olosuhteet käyvät tukaliksi.
Toisaalta peli tukee myös pelaamista ilman TV-ruutua. Kaahailusta voi nauttia pelkästään Gamepadillä vaikka sohvalla loikoillessa.
Lisäksi Wii U -versioon kuuluu Ultimate Speed Pack vakiona. Lisäpaketti kattaa viisi autoa, joukossaan mm. McLaren's F1 LM, Pagani Zonda R ja Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse.