Viimeisimmät uutiset Norjasta. Maa on saavuttanut merkittävän askeleen puolustuksensa nykyaikaistamisessa toimittamalla ensimmäiset Joint Strike Missiles (JSM) -ohjuksensa F-35-hävittäjiin. Tämä tapahtuu pian sen jälkeen, kun maa on saanut päätökseen täyden 52 F-35:n laivastonsa.
Kongsberg Defence & Aerospacen yhteistyössä Norjan puolustusmateriaaliviraston kanssa kehittämä JSM tarjoaa edistyksellisiä tarkkuusiskuja, joiden avulla F-35 voi iskeä puolustettuihin kohteisiin suuremmilla etäisyyksillä säilyttäen samalla häiveprofiilinsa.
Tämän avulla Norjan armeija on valmis parantamaan kykyään suojautua tulevilta uhkilta ja turvaamaan puolustusstrategiansa sekä maa- että meriympäristöissä. Toistaiseksi jää nähtäväksi, miten JSM:n operatiivinen vaikutus muokkaa maan puolustusasennetta.