Novak Djokovic jättää Cincinnati Openin väliin ei-lääketieteellisistä syistä johtuen
Jannik Sinner ja Carlos Alcaraz tekevät comebackinsä viikonloppuna Cincinnati Openissa.
Vaikka Canada Openissa päästään välieriin, tenniskausi ei lopu kesken ja Cincinnati Master on jo alkanut karsintavaiheilla, ja pääkierros alkaa ensi lauantaina. Se on Carlos Alcarazille ja Jannik Sinnerille kauan odotettu paluu, heidän ensimmäinen turnauksensa Wimbledonin jälkeen, ei tosin Novak Djokovicille, joka on ilmoittanut vetäytyvänsä turnauksesta.
Kun Djokovic-fanit juhlivat vuoden päästä Nolen Pariisin olympialaisten kultamitalin voittoa Alcarazia vastaan, joka oli ainoa merkittävä pokaali, jota hänellä ei ollut, serbi on vahvistanut, ettei hän osallistu Cincinnatissa pelattavaan Masters 1 000 -turnaukseen vedoten ATP:n mukaan ei-lääketieteelliseen syyhyn.
Tämä kausi ei ole ollut Djokovicille paras mahdollinen, sillä hän on joutunut useaan otteeseen vetäytymään turnauksesta ja karsiutumaan varhaisessa vaiheessa, vaikka Grand Slam -turnauksissa hän onkin onnistunut: hän ylsi välieriin Australiassa, Roland Garrosissa ja Wimbledonissa häviten Melbournessa Zvereville ja Pariisissa ja Lontoossa Sinnerille.
Djokovic, jolla on tällä kaudella 29 voittoa ja 9 tappiota, valmistautuu sen sijaan elokuun lopussa pelattavaan US Openiin. Hän valloitti jo 100. ATP-tittelinsä Genevessä, ja 38-vuotiaana hän haluaa nyt ennätyksellisen 25. Grand Slam -tittelin.
