Skip to main content
Uutiset

Nvidia ryhtyy yhteistyöhön Wall Streetin pankkien kanssa mittavan tekoälyinvestoinnin toteuttamiseksi

Siruvalmistaja on kerännyt 500 miljardia dollaria tekoälyinfrastruktuuria varten.
Alex Hopley Editor UK 11 elokuun 2026

Nvidia on solminut sopimukset Apollon, BlackRockin, Blackstonen, Brookfieldin, Goldman Sachsin ja KKR:n kanssa – jotka ovat Wall Streetin suurimpia pankkeja – investoidakseen 500 miljardia dollaria tekoälyyn. Nvidian mukaan tämä on ensimmäinen kerta, kun tekoälyn laitteistoa ja infrastruktuuria on käsitelty omaisuusluokkana.

Valtava rahasumma on tarkoitus ohjata Nvidian omiin projekteihin sekä sen kumppaneiden toteuttamien hankkeiden tukemiseen. Uskotaan, että investoinnin avulla rakennetaan todennäköisesti uusia datakeskuksia sekä uusia tehtaita, joissa valmistetaan tarvittavia tekoälypiirejä ja parannetaan niiden saatavuutta ostajille.

”Laskentakapasiteetti on tullut kriittiseksi infrastruktuuriresurssiksi. Laajentaessamme lähestymistapaamme digitaaliseen infrastruktuuriin olemme oppineet, että vaikeinta ei ole kunnianhimo, vaan toteutus”, totesivat KKR:n toimitusjohtajat Joe Bae ja Scott Nuttal (lähde: BBC News).

Suuret teknologiayritykset ovat yhdessä käyttäneet yli biljoona Yhdysvaltain dollaria kolmen vuoden aikana tekoälyinfrastruktuuriin, ja lisää investointeja odotetaan, kun ne jatkavat panostustaan tähän teknologiaan.

Editor UK Alex Hopley covered the video game industry for Gamereactor, from new announcements and launches to the business behind them. He also wrote on tech, film and entertainment, and his coverage wasn't tied to any one region.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2023 · 4 042 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.