Vatikaani on vahvistanut, että paavi Leo XIV, joka vieraili äskettäin Espanjassa, tekee marraskuussa 2026 pitkän, arviolta 10 päivää kestävän vierailun Peruun ja vierailee pääkaupungissa Limassa, Piurassa, Amazonin sademetsässä sijaitsevassa Pucallpassa Cuscon sekä Chiclayon, jossa hän asui ja toimi piispana. Itse asiassa Robert Prevost syntyi Chicagossa, mutta hänellä on Perun kansalaisuus.
Leo XIV tapasi Vatikaanissa Perun väliaikaisen presidentin José María Balcázarin odottaessaan 7. kesäkuuta pidetyn presidentinvaalien toisen kierroksen lopullisia tuloksia. Vaalit ovat olleet tiukka kisa vasemmistolaisen Roberto Sánchezin ja konservatiivisen Keiko Fujimorin välillä. Balcázarin mukaan Leo XIV toivoi, että vaaliprosessi sujuisi mahdollisimman järjestyksellisesti ja että hävinnyt ehdokas tunnustaisi voittajan.
EFE:n mukaan Leo XIV:n Perun-vierailulla käytetään helikoptereita, koska hän haluaa ”kiertää mahdollisimman monia pieniä kaupunkeja pohjoisessa ja sademetsässä”. Paavi Leo XIV:n tulevia vierailukohteita ovat muun muassa Ranska (Pariisi, Lourdes ja Metz) 25.–28. syyskuuta 2026, ja hän vierailee myös Etelä-Koreassa osana vuoden 2027 Maailman nuorisopäiviä.