Sanokaa mitä haluatte Star Wars: The Last Jedista, mutta Episodi VIII onnistui varmasti ravistelemaan faneja. Kritiikkiä lensi vasemmalta oikealle ja keskeltä Disneyä, Kathleen Kennedyä ja ohjaaja Rian Johnsonia kohtaan, ja silti hän uskoo, että tämä on avain hyvän Star Wars -sisällön tekemiseen. Disney saattaa nyt olla toista mieltä, mutta hei ho.
Johnson puhui Polygonin kanssa Wake Up Dead Man: A Knives Out Mysteryn julkaisun jälkeen, ja Johnson rinnasti osan etsiväelokuvan työstä The Last Jediin. Hän tiesi menevänsä hieman liian pitkälle joidenkin kolmannen Knives Out -elokuvan teemojen ja viestien kanssa, mutta hän vertasi sitä Star Wars -projektien tekemiseen ja siihen, kuinka tekijöiden ei pitäisi pelätä käsitellä franchising-sarjaa "silkkihansikkain".
"Koska olen kasvanut Star Wars -fanina, tiedän, että kun jokin haastaa sen, tiedän, että sitä vastustetaan", hän sanoi. "Tiedän, miten Star Wars -maailmassa voi olla sisäistä taistelua. Mutta tiedän myös, että pahin synti on käsitellä sitä hansikkain. Pahin synti on pelätä tehdä mitään, mikä horjuttaa sitä. Koska jokainen Star Wars -elokuva aina Imperiumista lähtien ravisteli laatikkoa ja sai fanit raivostumaan, suututtamaan, riitelemään ja puhumaan siitä. Ja sitten monet heistä rakastivat sitä ja lopulta muuttuivat sen kannattajiksi."</em>
"Sama pätee minusta uskontoon. Ihmiset, jotka ovat kasvaneet uskonnon ulkopuolella, ajattelevat joskus, että se on arkaluonteinen asia, jota on käsiteltävä hansikkain", Johnson jatkoi. <em>"Kasvoin hyvin kristillisenä. Se oli minulle hyvin henkilökohtainen asia. En ole enää uskovainen. En ole enää kristitty. Mutta kun olin... Sinä kolkutat jatkuvasti laatikkoa itsellesi. Loukkaannut jatkuvasti asioista. Mutta se ei ole niin, että se sulkee [todellisen maailman ja sen, miten se haastaa uskomuksesi]."
Onnistuuko Wake Up Dead Man tässä paremmin kuin The Last Jedi? Lue lisää arvostelustamme täältä.