Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

Pakistan välitti Iranin tulitauon yhdellä yöllisellä puhelinsoitolla: "Neuvottelut olivat melkein kuolleet"

Neuvottelujen kerrottiin olleen romahtamisen partaalla vain tunteja ennen määräajan päättymistä.
Óscar Ontañón Docal Editor Spain 9 huhtikuun 2026

Shehbaz Shariff

Kahden viikon tulitauko Iranin sodassa saatiin aikaan vasta Shehbaz Sharifin johtaman viime hetken hurjan välitystoiminnan jälkeen, kun neuvottelut olivat tiettävästi romahtamaisillaan vain tunteja ennen määräajan päättymistä.

Näin kertoo Reuters, joka kuvailee, kuinka Pakistanin virkamiehet työskentelivät läpi yön välittääkseen viestejä Donald Trumpin hallinnon ja Iranin johdon välillä, kun kärjistyvät jännitteet (mukaan lukien Iranin isku saudiarabialaiseen petrokemian laitokseen) uhkasivat suistaa raiteiltaan viikkoja kestäneen takakanava-diplomatian.

Näiden lähteiden mukaan läpimurto tapahtui sen jälkeen, kun Islamabad sai Washingtonilta vakuutukset siitä, että Israel vähentäisi hyökkäyksiään, mikä oli keskeinen edellytys sille, että Teheran suostuisi väliaikaiseen tulitaukoon ilman ennakkoehtoja. Sittemmin Iran hyväksyi tulitauon ja suostui aloittamaan viralliset neuvottelut.

Diplomaattiseen ponnisteluun sisältyi yhteydenottoja kaikilta osapuolilta, mukaan lukien Yhdysvaltain varapresidentti JD Vance, lähettiläs Steve Witkoff ja Iranin ulkoministeri Abbas Araqchi. Eräässä vaiheessa Donald Trump oli tiettävästi suoraan yhteydessä Pakistanin armeijan päällikköön, kun sopimusta viimeisteltiin.

Vaikka Israel aluksi vastusti sopimusta uskoen, että sotilaalliset jatkotoimet voisivat heikentää Irania, se lopulta alistui Washingtonin päätökseen. Israelin virkamiehet ovat sittemmin korostaneet, että tulitauko ei takaa konfliktin pysyvää päättymistä.

Yhdysvaltojen ja Iranin välisten neuvottelujen odotetaan alkavan Islamabadissa lähipäivinä. Läpimurrosta huolimatta jännitteet ovat edelleen korkealla, ja molemmat osapuolet ovat ilmoittaneet, että taistelut voivat jatkua, jos neuvottelut epäonnistuvat.

Editor Spain Óscar Ontañón Docal wrote for Gamereactor from 2024, covering world news and politics alongside games, hardware and film. His work appeared on the Spanish and international editions.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2024 · 3 941 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.