Gamereactor



  •   Suomi

Kirjaudu sisään
Gamereactor
uutiset

Peliyhtiöt ilmaisevat ”pettymyksensä” PlayStationin fyysisten tallennusvälineiden tuotannon lopettamista koskevan uutisen jälkeen

Muutamat yritykset ovat tehneet täysin selväksi, etteivät ne ole samaa mieltä Sonyn suunnitelmista.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Vaikka Sonyn päätös lopettaa uusien PlayStation-pelien fyysisten levyjen valmistus tammikuusta 2028 lähtien johtaa todennäköisesti lukuisiin seurauksiin koko videopelialalla, on joitakin yrityksiä, jotka ovat jo astuneet esiin ja tehneet selväksi, etteivät ne tue tätä päätöstä.

Monet pienemmät fyysisten tallennusvälineiden jakelijat ja kehittäjät, jotka ovat pitkään tukeneet fyysistä myyntiä, ovat ilmaisseet sosiaalisessa mediassa ”pettymyksensä” Sonyn päätöksestä.

Yksi tällainen esimerkki on iam8bit, joka toteaa olevansa ”syvästi pettynyt” Sonyn päätökseen ja että sen ”sitoutuminen” fyysisiin tallennusvälineisiin ”pysyy muuttumattomana”. Sen perustelut on esitetty seuraavasti: ”Fyysiset pelit ovat elintärkeitä pelien säilyttämisen, omistajuuden ja kuluttajien valinnanvapauden kannalta – nämä arvot ovat ohjanneet iam8bitia ensimmäisestä fyysisestä julkaisustamme lähtien vuonna 2016.”

Tämän lisäksi Aeternum Game Studios, joka on muun muassa Aeterna Noctis -pelin kehittäjä, on julkaissut ”selkeän viestin”, jossa se lupaa, että ”fyysisten versioiden toteuttaminen kaikille peleillemme on nyt ABSOLUUTTINEN PRIORITEETTI.” Yhtiö mainitsee, ettei se voi ”seurata tilannetta kädet ristissä” ja että ”fyysinen formaatti ei ole pelkkä levy; se on säilyttämistä, kulttuuria ja videopelien sielua.”

Totta, Aeternum Game Studios on tässä asiassa Sonyn armoilla, ja siksi sillä on aikaa tammikuuhun 2028 asti tuottaa fyysiset versiot jokaisesta tekemästään pelistä sekä jo saatavilla olevista peleistä. Lopuksi se toteaa: ”Ala saattaa yrittää muuttaa suuntaa, mutta me emme päästä teitä irti. Hyllyt täyttyvät jatkossakin tarinoista.”

Toinen esimerkki on vuokrausalusta GameFly, joka toteaa, että yritystä johtavat ”ihmiset, jotka uskovat fyysisten tuotteiden edelleen olevan tärkeitä.” Tämän vuoksi se lupaa sitoutua ”fyysisten tallennusvälineiden, olipa kyseessä sitten pelejä tai elokuvia, vuokraamiseen, kunnes ne kiskotaan pehmeistä, kosteutetuista käsistämme.”

Tämän lisäksi monet fanit ovat ilmaisseet tyytymättömyytensä, muun muassa Sonyn sosiaalisen median julkaisussa, joka koskee peliä Spider-Man: Brand New Day ja joka on nyt täynnä tuhansia äänekkäitä ja vihaisia pelaajia. Tarpeetonta sanoa, että tämä on ollut PlayStationin omistajan erittäin kiistanalainen päätös.

Peliyhtiöt ilmaisevat ”pettymyksensä” PlayStationin fyysisten tallennusvälineiden tuotannon lopettamista koskevan uutisen jälkeen
defotoberg / Shutterstock.com


Ladataan seuraavaa sisältöä