Skip to main content
Gamereactor Uutiset Pro Evolution Soccer 2013
Uutiset

PES 2013 lupaa realismia futikseen

Lisää pallokontrollia ja manuaaliset vedot
Kimmo Pukkila 24 huhtikuun 2012

Konami on julkistanut ensimmäiset tiedot syksyllä ilmestyvästä Pro Evolution Soccer 2013:sta. Yhtiö lupaa pelin palaavan sarjan juurille tarkkaan jalkapallosimulaatioon, johon uusia nyansseja tuovat hienostunut pallokontrolli ja pelaajien persoonallisuudet.

Uudistetun kontrollisysteemin ansiosta esimerkiksi syötön vastaanottamisessa on nyt aiempaa enemmän tarkkuutta ja pelaajat voivat tilanteesta riippuen joko ottaa pallon täysin haltuunsa tai käyttää pallon liike-energiaa ohjatakseen sen suoraan puolustajan ohi. Ensimmäistä kertaa myös laukaukset ovat täysin manuaalisia ja vedon suuntaan voi tarkemmin vaikuttaa.

Mahdollisimman autenttisen pelitempon aikaansaamiseksi pallon kanssa liikkumista on hidastettu, mutta kikkailu on nyt entistä monipuolisempaa ja tähtipelaajien luvataan harhauttelevan ja liikkuvan täsmälleen kuin esikuvansa.

Lisäksi puolustuspelaamista ja tekoälyn käyttäytymistä on parannettu viime vuoden versiosta.

Peli julkaistaan kaikille yleisimmille alustoille tänä syksynä.

Koko profiili 7 887 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.