Gamereactor



  •   Suomi

Kirjaudu sisään
Gamereactor
uutiset

Pink Pantherin saksofonisti Plas Johnson on kuollut

Hänellä oli uskomaton ura Hollywoodissa, ja hän esiintyi joidenkin suurimpien nimien rinnalla, mutta hänet muistetaan parhaiten työstään Pink Pantherin tunnusmusiikin parissa.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Epäilemme, että harvat teistä tuntevat saksofonisti Plas Johnsonin, mutta olemme melko varmoja, että suurin osa teistä on kuullut hänen musiikkiaan. Hän on mies, joka soitti uskomattoman ikonisen ja groovaavan tunnusmusiikin elokuvaan The Pink Panther vuonna 1963, komediaan, jossa Peter Sellers näytteli kömpelöä komisario Clouseauta.

Vaikka tämä oli varmasti ikoninen rooli, jonka monet muistavat, uskallamme väittää, että vielä useammat tuntevat elokuvan alkutekstien hahmon, nimittäin itse Pink Pantherin. Pantteri oli alun perin tarkoitettu vain hauskaksi tempuksi, mutta sarjakuvahahmosta tuli uskomattoman suosittu, ja se poiki sekä elokuvia että tv-sarjoja ja voitti jopa Oscar-palkinnon.

Vaikka usein hilpeän hauskat animaatioelokuvat seisovat omilla jaloillaan, ei ole epäilystäkään siitä, että Plas Johnsonin panos tunnuskappaleeseen (säveltäjä Henry Mancini) oli merkittävä osa niiden menestystä. Siksi onkin surullista kertoa, että hän on valitettavasti menehtynyt 94-vuotiaana.

Pink Pantherin tunnuskappaleen lisäksi Johnson oli Hollywoodissa arvostettu muusikko, joka soitti monien 1960-luvun suurimpien tähtien kanssa, kuten Ella Fitzgeraldin, Frank Sinatran ja Nat ”King” Colen. Ikonisesta Pink Panther -musiikista hän sanoi kerran, että oli heti selvää, että historiaa oli tehty, ja kaikki loksahti paikoilleen lähes välittömästi:

”Teimme kai vain kaksi ottoa. Kun saimme sen valmiiksi, kaikki taputtivat – jopa jousisoittajat. Ja se kertoo jo jotain… He eivät koskaan taputa mistään.”

Pink Pantherin saksofonisti Plas Johnson on kuollut


Ladataan seuraavaa sisältöä