Skip to main content
Gamereactor Uutiset Light of Motiram
Uutiset

PlayStation ja Tencent sopivat Horizon-oikeudenkäynnin poistamalla Light of Motiramin kaupoista

Kaikki jäljet kloonista ovat kadonneet Steamista ja Epic Games Storesta.
Eirik Hyldbakk Furu Editor-in-Chief Norway 18 joulukuun 2025

Ei tarvinnut olla lakimies ymmärtääkseen, miksi Sony haastoi Tencentin oikeuteen syyttäen heidän Light of Motiram -peliään häpeilemättömäksi Horizon: Zero Dawn -kopioksi viisi kuukautta sitten, sillä oli hyvin selvää, mistä oli kyse. Näyttää siltä, että Tencent on tajunnut, että tuomioistuimet olisivat luultavasti ajatelleet samoin.

Oikeuden asiakirjat paljastavat, että Sony ja Tencent ovat päässeet "luottamukselliseen sopimukseen". Vaikka "luottamuksellinen" osa tarkoittaa tietenkin sitä, ettemme tiedä tarkalleen, miten he ystävystyivät, on helppo nähdä kaksi syytä, miksi Sony oli tyytyväinen siihen, mitä Tencent tarjosi, sillä Light of Motiram on poistettu sekä Steamista että Epic Games Storesta.

Pelin virallinen verkkosivusto on edelleen toiminnassa, mutta epäilen, että se tuskin kestää kauan tämän oikeusjutun päättymisen jälkeen. Varsinkin koska Sony varmaan haluaa kaiken poistaa ennen kuin lähitulevaisuudessa aloitetaan NCSoftin Horizon Steel Frontiersin ja Guerrillan oman Horizon-moninpelin markkinointi ja vastaavat.

Editor-in-Chief Norway Eirik Hyldbakk Furu wrote for Gamereactor from around 2015 to 2026, first as news editor and from 2022 as editor-in-chief of the Norwegian edition. He covered video games across news, previews and reviews for both the Norwegian and international sites.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2015 · 102 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.