Sony on viime vuosina sulkenut peräkkäin useita varsin merkittäviä pelistudioita, kuten Manchester Studion, London Studion, Firewalk Studiosin ja viimeisimpänä Bluepoint Gamesin. Pitkäaikaisille PlayStation-faneille vaikeinta hyväksyä näyttää kuitenkin olevan legendaarisen Japan Studion sulkeminen vuonna 2021.
Studio oli luonut rakastettuja klassikoita, kuten Ape Escape, LocoRoco, Patapon ja Gravity Rush, ja ollut mukana myös PaRappa the Rapperin kaltaisten pelien kehityksessä. Emme saa myöskään unohtaa, että Team Ico oli osa tätä studioa.
Yksi henkilö, joka selvästi surraa edelleen tämän erittäin luovan studion sulkemista, on entinen PlayStation-veteraani Shuhei Yoshida, joka toimi aiemmin Sony Interactive Entertainmentin johtajana. Puhuessaan Computer Entertainment Developers Conference -tapahtumassa (lähde: GamesRadar) hän selitti, että Sonyn päätös sulkea studio oli uskomaton:
”Pelaajat ympäri maailmaa ovat sanoneet, että on uskomatonta, että Sony sulkisi Japan Studion. Japan Studio julkaisihan valtavan määrän pelejä, luovia pelejä, eikö niin? Tuolloin sanoin itsekin jotain vastaavaa.”
Vaikka osa Japan Studion henkilökunnasta löysi uuden työpaikan Team Asobista, suuri joukko tunnettuja nimiä lähti tämän seurauksena Sonysta, mistä raportoimme tuolloin, ja VGC kirjoittaa, että ”valtaosa” irtisanottiin. Yoshidan mukaan syynä oli se, että Sony halusi lopettaa pienempien pelien tuotannon keskittyäkseen AAA-peleihin, eikä se ollut Japan Studion toimialaa:
”Tuolloin kehityspäällikkönä olin huolissani [Keiichiro] Toyamasta [Silent Hillin luojasta] ja muista Japan Studion japanilaisista kehittäjistä. Vaikka he keksivätkin paljon luovia ideoita, heidän tekemänsä pelit eivät olleet mittakaavaltaan suuria.”
Yoshida myöntää myös ”PlayStation halusi vauhdittaa laitteistomyyntiä God of Warin ja Unchartedin kaltaisilla peleillä,” päätös, joka johti lopulta Japan Studion sulkemiseen viisi vuotta sitten. Ei ole epäilystäkään siitä, että tämä tapahtui monien rakastamien pienempien, ainutlaatuisesti japanilaisten pelien kustannuksella. Siitä lähtien Sony on ilmeisesti jatkanut keskittymistä yhä suurempiin live-palvelupeleihin, mikä on johtanut pelijulkaisujen määrän vähenemiseen.
Oliko tämä Sonyn kannalta hyvä vai huono päätös, siitä keskustellaan edelleen vilkkaasti. Mitä mieltä olet? Onko Yoshida oikeassa siinä, että se oli uskomatonta, vai onko keskittyminen pelkästään AAA-peleihin paras tie eteenpäin PlayStationille?
