Skip to main content
Gamereactor Uutiset
Uutiset

Pleikkari ja Xbox halvemmaksi

Syväkurkku povaa syysalennuksia
Kimmo Pukkila 29 kesäkuun 2009

Huhuja Playstation 3:n hinnanalennuksesta on liikkunut käytännössä koko vuoden, mutta Sony on sitkeästi kiistänyt hintojen leikkaamisen. Luotettavana pidetty lähde on nyt kuitenkin vinkannut, että alennus olisi todella tulossa tänä syksynä - uuden Slim-mallin kera. Samalla myös kilpaileva Xbox 360 pudottaisi euroja hintalapustaan.

Syväkurkku väittää, että Sony valmistautuu PS3:n hinnanalennukseen häivyttämällä kesän kuluessa 80 gigatavun kiintolevyllä varustetun version myynnistä ja korvaamalla sen tuplasti isommalla kiintolevyllä varustetulla mallilla. Näin vauhditettaisiin nykyisten konsolien loppuunmyyntiä. Alhaisemman myyntihinnan pitäisi astua voimaan siromman Slim-version tullessa kauppoihin syksyllä.

Microsoftin vastaus Sonyn alennuspuuhille olisi 60 gigatavun kiintolevyllä varustetun Pro-paketin poistaminen valikoimista ja 120-gigaisen Eliten siirtäminen Pron nykyiseen hintaluokkaan. Tällä tavoin Xbox saattaisi pystyä pitämään hintaedun puolellaan. Loppuvuoden aikana Microsoftin uskotaan myös tekevän konsolistaan useita tarjouspaketteja, joissa on mukana huippupelejä.

Koko profiili 7 887 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.