Gamescom 2024 on alle kuukauden päässä, ja niin yritykset kuin mediatkin ovat valmistautuneet viikkojen ajan raportoimaan tapahtumasta, joka on Euroopan ja luultavasti pelimaailman tärkein tapahtuma. On suuria yrityksiä, jotka ovat vahvistaneet osallistumisensa, kuten Capcom, Square Enix, SEGA ja Xbox, mutta myös huomattavia poissaoloja tulee olemaan, kuten Playstation ja Nintendo.
Se, että Kioton yritys ei matkusta Kölniin elokuussa, ei kuitenkaan tarkoita sitä, ettemmekö voisi nähdä siellä joitain sen pelejä, sillä virallinen Gamescom X -tili on paljastanut, että yksi merkittävimmistä osallistujista on The Pokémon Company.
Meillä ei ole aavistustakaan siitä, mitä he esittelevät näyttelyssä niin näkyvästi, mutta ajatuksissa on ilmeisesti haave päästä tutustumaan uuteen traileriin ja ehkä jopa Pokémon Legends: Z-A -peliin, joka julkaistaan Switchille vuonna 2025.
Luuletko, että TPC tuo tämän pelin Gamescom 2024 -tapahtumaan, vai onko heillä toinen yllätys takataskussa?