Pokémon Go on edelleen suosittu, mutta jatko-osa ei ilmeisesti tule kysymykseen
Scopelyn toimitusjohtaja: "Mielestäni jatko-osan tekeminen franchising-sarjan sisällä ei selvästikään ole oikea ratkaisu."
Muistatko tarkalleen kymmenen vuotta sitten, kun yhtäkkiä nuorisojoukot kerääntyivät patsaiden, seinämaalausten ja muiden näkyvien maamerkkien eteen ympäri kaupunkia ja pyyhkäisivät kollektiivisesti älypuhelimensa näyttöjä suurella innolla? Syynä oli tietysti Pokémon Go, joka itse asiassa täyttää 6. kesäkuuta kymmenen vuotta.
Pelistä tuli ilmiö, eikä vain kokeneiden taskuhirviöiden metsästäjien keskuudessa, vaan lukemattomat ihmiset kaikista yhteiskuntaluokista kokeilivat lopulta peliä, mikä osoitti, että liikunta ja raitis ilma voivat ehdottomasti kulkea käsi kädessä videopelien kanssa. Vielä tänäkin päivänä Pokémon Go on edelleen erittäin suosittu, ja uusia faneja liittyy jatkuvasti joukkoon.
Viime vuonna saudiarabialainen mobiilipelijätti Scopely osti Nianticin (studio Pokémon Go) huikealla 3,5 miljardilla dollarilla. Yritysoston aikaan he kuitenkin vakuuttivat kaikille, ettei sen seurauksena ole tulossa suuria muutoksia. Ja ilmeisesti he todella tarkoittivat sitä, sillä GamesIndustry.biz-sivuston haastattelussa Scopelyn toimitusjohtaja Ed Wu selittää nyt , että heillä ei ole suunnitelmia julkaista jatko-osaa, ilmeisesti koskaan :
"Mielestäni jatko-osan tekeminen franchising-sarjan sisällä ei selvästikään ole oikea tapa tehdä. Yhteisö on niin suuri, koska pelimme voivat olla osa ihmisten elämää, missä tahansa he menevätkin, miten tahansa he maailmaa tutkivatkin. Jatko-osan luominen, joka jakaa yhteisön, ei ole yhtä järkevää."
Se ei kuitenkaan tarkoita, etteikö jatko-osia tulisi tulevaisuudessa. Mutta jos ja kun se tapahtuu, se on jotain täysin uutta eikä siis Pokémon Go 2 :
"Jos ja kun teemme jotakin uutta, sen on todella oltava eri näkökulmasta, mutta kuitenkin niin, että se innostaa ihmisiä tutkimaan maailmaa yhdessä."
Mitä mieltä olet tästä lähestymistavasta, ja onko Pokémon Go 2 jotain, mitä itse toivot?






