Skip to main content
Gamereactor Elokuvat Punainen susi
Elokuvat

Punainen susi

Ruotsalainen trilleri tarjoaa sitä tuttua skandinaavijännäämistä jota nykyään tulee joka tuutista.
Mika Sorvari 27 syyskuun 2012

Skandinaavinen trilleri tuntuu pian olevan yhtä suosittu elokuvagenre kuin amerikkalaiset toimintaelokuvat. Ainakin niitä tuntuu ilmestyvän suunnilleen samaan tahtiin jos ei jopa tiheämpäänkin. Punainen susi eroaa lajikumppaneistaan tutkiskelemalla seksuaalimurhien ja itärikollisuuden sijasta poliittisia teemoja.

Kyseessä on neljäs kirjailija Liza Marklundin bestsellereihin pohjautuvista elokuvista, ja se keskittyy Kvällspressenin toimittajan Annika Bengtzonin tutkimuksiin. Tällä kertaa luupin alla on toisen toimittajan murha, joka vaikuttaa liittyvän äärivasemmiston vuosikymmeniä sitten tekemään terroritekoon. Ehkä Punainen susi ei olekaan aivan niin kuollut kuin monet uskovat.

Vaikka tämä poliittinen tematiikka erottaakin neljännen Marklund-leffan monista genretovereistaan, on se tuttua tavaraa skanditrillerin ystäville. Pohjoismaisia maisemia, jännäämistä ja hankalia ihmissuhteita. Juonta on maustettu riittävillä sivupoluilla, ettei loppuratkaisua arvaa ihan ensimmäisen puolen tunnin perusteella.

Punainen susi ei kuitenkaan elokuvana herätä mitään suuria intohimoja. Se on rutiinitavaraa joka varmasti tyydyttää genren ystävien tarpeet, muttei jää mieleen kovin pitkäksi aikaa.

Koko profiili 9 376 julkaistua artikkelia
Pelin tiedot Punainen susi
Julkaisupäivä 1 lokakuun 2012
Alustat
DVD
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.