Suomi
Gamereactor
Maailman uutiset

Puola vastustaa tiukasti Euroopan unionin maahanmuuttosopimusta

Donald Tusk vastustaa uutta maahanmuuttopolitiikkaa sanoen, että Puola tekee jo osansa.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Puolan pääministeri Donald Tusk antoi uuden lausunnon tavatessaan Euroopan komission puheenjohtajan Ursula von der Leyenin ja ilmoitti, että Puola ei ota vastaan uusia maahanmuuttajia Euroopan unionin maahanmuutto- ja turvapaikkasopimuksen nojalla.

Tusk korosti, että Puola, johon kohdistuu tällä hetkellä merkittävä muuttopaine, ei pysty kantamaan lisärasitteita eikä aio panna muuttoliikesopimusta täytäntöön tavalla, joka ottaisi käyttöön uusia kiintiöitä. Samalla kun Tusk antoi tunnustusta Euroopan unionin pyrkimyksille luoda solidaarisuusmekanismeja, hän korosti, että Puola on jo osallistunut enemmän kuin kukaan olisi voinut odottaa, erityisesti Venäjän hyökkäystä Ukrainaan pakenevien pakolaisten vastaanottamisessa.

Euroopan komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen antoi tunnustusta Puolan poikkeukselliselle solidaarisuudelle Ukrainaa kohtaan ja lupasi, että EU ottaa nämä olosuhteet huomioon ja antaa samalla taloudellista lisätukea Puolan rajaturvallisuudelle. Toistaiseksi jää nähtäväksi, miten Euroopan unioni tasapainottaa maahanmuuttopolitiikkaansa muilla alueillaan.

Liittyy aiheisiin:

Maailman uutisetPuola


Ladataan seuraavaa sisältöä