Pyöräilijät valittavat, että Abu Dhabi suosii Tadej Pogacaria rakentamalla keinotekoisen vuoren
Abu Dhabi rakentaa tekovuorta vuoden 2028 UCI:n MM-kisoja varten, ja pyöräilijät valittavat Pogacarin suosimisesta.
Abu Dhabi isännöi vuoden 2028 UCI:n maantiepyöräilyn maailmanmestaruuskilpailuja, jotka järjestetään vuosittain eri maissa (vuonna 2025 se oli Ruandassa, vuonna 2026 Kanadassa, vuonna 2027 Ranskassa ja vuonna 2029 Tanskassa). Ongelmana on, että Yhdistyneet arabiemiirikunnat on enimmäkseen tasainen, joten maan kerrotaan rakentavan sarjan kukkuloita ja jopa 4 kilometrin mittaisen keinotekoisen vuoren hiekalla.
Keinotekoisten hiekkavuorten, dyynien ja isojen ja pienten kukkuloiden rakentaminen mielenkiintoisemman orografian luomiseksi aloitettiin vuosia sitten, ja suurimman niistä, Al Wathban, odotetaan olevan 4 kilometriä korkea ja tarjoavan 11 prosentin ja 13 prosentin kaltevuuden, kuten viime kuussa tiedettiin useista raporteista, jotka sytyttivät kiistan: suosiiko Abu Dhabi Tadej Pogacaria?
Soudal-Quick Step -joukkueen belgialainen sprintteri Tim Merlier valitti, että keinotekoiset vuoret hyödyttävät Pogacarin kaltaisia kiipeilijöitä (joka ajaa UAE Team Emirates-XRG:ssä) sprinttereiden sijaan. He huomauttivat, että he antavat hänelle epäreilun edun ja jättävät huomiotta UCI:n, Maailman pyöräilyliiton, joka nimenomaan pyysi tasaista etappia.
Vielä on liian aikaista tietää, millaisia vaiheita vuoden 2028 maantiepyöräilyn MM-kilpailuihin tulee, mutta pyöräilijät ovat alkaneet valittaa estääkseen epäoikeudenmukaiseksi katsomansa edun antamisen Emirates-joukkueessa ajavalle Pogacarille. Mitä mieltä sinä olet?

