Qatar Open, miesten kovan kentän ulkoturnaus, joka päivitettiin tänä vuonna ATP 500 -kiertueeksi (aiemmin se oli vain 250 ATP-pistettä perustamisestaan vuonna 1993 lähtien), on päässyt puolivälieriin. Ne pelataan torstaina 20. helmikuuta, ja meillä on kahdeksan finalistia, ja finaali pelataan lauantaina.
Carlos Alcaraz on yksi heistä, voitettuaan italialaisen Luca Nardin 6-1, 4-6, 6-3 ("toisessa erässä hän alkoi pelata kuin maailmanlistan ykkönen", sanoi Alcaraz, joka voitti hiljattain). Mutta älä odota näkeväsi Novak Djokovicia, joka putosi Matteo Berrettinille.
Viimeinen lipun saanut Berrettini itse myöhään keskiviikkoiltana intensiivisessä ottelussa Tallon Griekspooria vastaan viimeisestä neljännesottelupaikasta, jossa kumpikin sai yhden erän tiebreakissa. Berrettini sai lopulta viimeisen erän: 7-6(4) 6-7(6) 6-4
Torstain pitäisi olla mielenkiintoinen päivä tennisfaneille, ja pelejä pelataan koko päivän: