Skip to main content
Uutiset

Rafa Jódar saavutti symbolisen voiton Italian avoimissa ja nousi uuden tennissukupolven johtajaksi

Jódar yltää Italian avointen puolivälieriin ja voittaa Learner Tien.
Javier Escribano Editor Spain Päivitetty 13 toukokuun 2026

Rafael Jódar ponnistelee kovasti sen eteen, että kaikki tietäisivät hänen nimensä. 19-vuotiaasta espanjalaisesta on tullut ensimmäinen alle 20-vuotias pelaaja, joka on päässyt useaan Masters 1000 -välierään sitten Novak Djokovicin vuonna 2007, kahteen peräkkäiseen (Madridin avoimet ja nyt Italian avoimet). Hän on tehnyt sen tyylillä, sillä hän voitti hyvin symbolisesti 6-1, 6-4 Learner Tienin, 20-vuotiaan, joka voitti viime Next Gen ATP Finalsin, mutta hävisi Jódarille lohkovaiheessa, mikä tarkoittaa, että espanjalainen johtaa nyt ottelusarjaa 2-0 amerikkalaista vastaan.

Myös Madridissa Jódar voitti Joao Fonsecan heidän ensimmäisessä kaksintaistelussaan: Fonseca oli viime kauden läpimurtotähti, Next Gen ATP Finals -mestari vuonna 2024 ja häntä pidettiin (ja pidetään edelleen) yhtenä tulevaisuuden potentiaalisista huippupelaajista, mutta Jódar on ohittanut hänet kaikissa mittareissa: johtaa Next Gen Racea 1169 pisteellä, yli kaksi kertaa Fonsecaa enemmän, ja on ATP Race to Torinossa 12:ntena. Ja kun Jódar on kahdeksan parhaan joukossa, Fonseca hävisi ensimmäisellä kierroksella sijoituksettomalle Hamad Medjedovicille.

Jódarin pysäytti viime kuussa Madridissa vain Jannik Sinner, eikä maailmanlistan ykköspelaajalla ollut helppoa, vaan hänet vietiin toisessa erässä tie-breakiin; myöhemmin Sinner kehui kilpailijaansa ja omisti voiton tälle kirjoittamalla kameran päälle "mikä pelaaja" . Seuraavaksi Jódarille debyyttiottelunsa Sinneriä vastaan... saattaa olla debyyttiottelu maailmanlistan kolmosta Alexander Zvereviä vastaan puolivälierissä.

Editor Spain Javier Escribano wrote for Gamereactor from 2024, covering sport alongside video games and world news. His work appeared on the Spanish and international editions.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2024 · 5 037 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.