Skip to main content
Gamereactor Uutiset Superman
Uutiset

Raportti: "Mikään määrä kaunaa tai toiveita tai valheita ei voi muuttaa sitä", että Superman oli suuri menestys

Forbes tarjoaa syväluotauksen siitä, mitä Warnerin osto voisi tarkoittaa Peter Safranin ja James Gunnin hiljattain aloittamalle DC-universumille.
Jonas Mäki Editor Sweden 10 marraskuun 2025

Teräsmiehen harteilla lepäsi tänä kesänä paljon. Vaikka uusi DCU oli saanut etumatkaa joulukuussa 2024 ilmestyneellä Creature Commandos -elokuvalla, oli tämä sekä uuden Supermanin että koko DC:n elokuvauniversumin live-action-debyytti. Onneksi se näyttää lähteneen hyvin käyntiin, sillä katsojaluvut olivat korkeat ja lipputulot vahvat. Myös HBO Maxin debyytti oli uskomattoman vahva.

Mutta jotain, mikä on määrittänyt keskusteluja ennen elokuvaa, on se, että niin sanotun Snyderversen, edellisen DC-elokuvauniversumin, jossa Henry Cavill näytteli Supermaniä, fanit ovat käyneet kiivaita keskusteluja niiden kanssa, jotka pitävät tätä uutta DCU:ta parempana. Edellinen ryhmä haluaa usein saada sen näyttämään siltä, että Superman ei ollut kaupallisesti menestynyt, kun taas jälkimmäinen ryhmä on eri mieltä tästä tulkinnasta. Kuka siis on oikeassa?

Nyt Forbes on ottanut kantaa tähän asiaan artikkelissa, joka käsittelee mahdollista Warner-yritysostoa, josta kerroimme aiemmin, ja jossa he tarkastelevat perusteellisesti, miten tämä vaikuttaisi DCU:hun. He käyttävät hyvin teräviä sanamuotoja ja kirjoittavat muun muassa :

"Gunnista, DCU:sta ja Supermanistä on paljon virheellistä analyysiä. Jotkut sivustot (lähinnä heikkolaatuiset fanisivustot, jotka työntävät huhuja ja klikkikalastelua) yrittävät pyöritellä asioita ikään kuin Superman olisi jonkinlainen lipputulopettymys ja että yleisö ei olisi kiinnostunut ... mutta voit huoletta sivuuttaa sen ja kaikki, jotka työntävät noita vääriä narratiiveja.""

Forbes lisää myös, että "Superman on vuoden 2025 suosituin supersankarielokuva" ja sillä oli "vähintään 40 prosenttia tai enemmän korkeampi lipputulos kuin millään yhdeksästä aiemmasta DCEU-elokuvasta kahdeksan viime vuoden ajalta" sekä se päihitti "kaikki kolme Marvel-studion tämän vuoden julkaisua" joihin kuului myös tämän kesän suurelokuva The Fantastic Four: First Steps. He lopettavat sanomalla :

"Superman sai myös yleisön suosion ja korkeat katsojaluvut, sekä vahvat suoratoistoluvut ja kotivideomyynnin sekä vuokrauksen. Elokuva on tuottanut huomattavasti yli 100 miljoonaa dollaria voittoa ja lähestyy 150 miljoonaa dollaria maailmanlaajuisesti. Se ei ole epäonnistunut, se ei alisuoriutunut, se oli laajalti valtavirtayleisön ja useimpien fanien rakastama, eikä mikään määrä kaunaa tai toiveita tai valheita muuta näitä tosiasioita."

Forbes päätyy siis siihen johtopäätökseen, että Warnerin uusi DCU on mitä todennäköisimmin turvattu riippumatta siitä, kuka tulevaisuudessa ottaa ohjat käsiinsä, ja kaikki halut ravistella tätä todennäköisesti vähentäisivät sopimuksen toteutumisen mahdollisuuksia.

DCU:n seuraavan projektin piti olla Lanterns alkuvuodesta 2026, mutta kuten hiljattain uutisoimme, tämä näyttää muuttuneen niin, että se ilmestyy sen sijaan Supergirlin jälkeen. Näiden kahden lisäksi ensi vuonna ilmestyy myös elokuva Clayface.

Editor Sweden Jonas Mäki has written for Gamereactor since 2002, becoming an editor in 2007. He covers the video game industry across news, releases and the business side, with a particular interest in sales figures and where the industry is heading.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2007 · 1 875 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.