Ikimuistoinen ilta Madridissa ja Pariisissa. Sekä Real Madrid että Paris Saint-Germain olivat suosikkeja varmistamaan lippunsa Champions League 16 parhaan joukkoon, ja molemmat pitivät kiinni käsikirjoituksesta... vaikka harva olisi voinut ennustaa molempien joukkueiden keskiviikkoiltana osoittamaa ylivoimaa.
Manchesterin 3-2-voiton jälkeen Real Madridilla oli etulyöntiasema Bernabéulla pelatussa toisessa osaottelussa. Guardiola sanoi, että heillä oli "1 prosentin mahdollisuus", hän perääntyi myöhemmin... mutta kesti vain neljä minuuttia, ennen kuin Mbappé teki ensimmäisen hattutempun (hänen toisen Real Madridin pelaajana).
Madrid oli ylivoimaisesti ylivoimainen ottelun ensimmäiset 75 minuuttia ja rentoutui vasta pudotuspelien lopussa. Silloin Cityllä oli suurin osa mahdollisuuksistaan, mukaan lukien maali ottelun viimeisessä pelissä, mikä lisäsi yhteistulokseksi 6-3 nykyiselle mestarille.
Kylian Mbappé on vihdoin saavuttanut tason, jota häneltä odotettiin viime syksyn "kriisin" jälkeen, mutta Paris Saint-Germainilla ei ole syytä kaipaa häntä. Heillä on paljon maalintekijöitä. Tarkemmin sanottuna seitsemän: he murskasivat Brestin 7-0 keskiviikkoiltana ja lisäsivät yhteistulokseksi 10-0.
Ligue 1:n yhdeksäntenä oleva Stade Brestois pelasi merkittävän liigavaiheen, mutta loistavassa kunnossa oleva PSG ei antanut heille yhtään mahdollisuutta: seitsemän maalia, kaikki eri pelaajilta: Barcola, Kvaratskhelia, Ferreira, Doué, Nuno Mendes, Gonçalo Ramos ja Senny Mayulu. Kummallista kyllä, kumpaakaan ei tehnyt Dembélé, joukkueen paras maalintekijä.
Paris Saint-Germain on varteenotettava voima, mutta happotesti on 16. kierros: perjantaina saamme tietää heidän kilpailijansa... ja se on joko Liverpool tai Barcelona. Real Madrid voi kohdata joko Atlético de Madridin tai Bayer Leverkusenin.