Remvo Evenepoel, belgialainen pyöräilijä ja kaksinkertainen olympiakultamitalisti Pariisissa, joutui eilen vakavaan onnettomuuteen ja hänet vietiin sairaalaan useiden murtumien vuoksi. Pyöräilijä törmäsi postiautoon, kun ovi yhtäkkiä avattiin, eikä Evenepoelilla ollut aikaa reagoida ja välttää sitä.
Onnettomuus tapahtui Gooikissa, Brysselin pohjoispuolella, ja Evenepoel harjoitteli. Pyöräilijä vietiin sairaalaan, jossa löydettiin murtumia kylkiluussa, oikeassa lapaluussa ja kädessä.
Polkupyörä särkyi kahteen osaan. Patrick Lefevere, hänen tiiminsä johtaja (Soudal-QuickStep) sanoi, että "parempi jakaa pyöränsä kahtia kuin käsivarsi" belgialaiselle Sporza-sivustolle.
24-vuotias pyöräilijä on voittanut UCI:n maantiepyöräilyn maailmanmestaruuskilpailujen aika-ajotestin kahdesti vuosina 2023 ja 2024 sekä UCI:n miesten maantiekilpailun vuonna 2024, jonka voittajaa pidetään yleensä pyöräilyn maailmanmestarina ja joka saa sateenkaaripaidan vuodeksi.
Hän voitti myös kaksi kultamitalia Pariisin olympialaisissa viime kesänä aika-ajossa ja maantieajossa, sijoittui kolmanneksi Tour de France debyytissään viime kesänä ja voitti La Vuelta a España vuonna 2022.
Tämä ei ole ensimmäinen vakava onnettomuus, jonka Evenepoel kärsii: pahin oli vuonna 2020, kun hän törmäsi matalaan seinään ja putosi 9 metriä tiellä Il Lombardia kärsien lantion murtumasta ja oikean keuhkon ruhjeesta, joka näytti tuolloin lopettaneen hänen uransa äkillisesti.