
Risen 2: Dark Watersin brändijohtaja Daniel Oberlerchner ei lupaa pelistä identtistä kaikilla alustoilla. Oberlerchnerin mielestä on järjetöntä yrittää luoda versioista samanlaisia alustojen teknisten erojen vuoksi. Miehen mukaan kehittäjien pitäisi ennemmin keskittyä siihen, että kustakin versiosta tulisi paras mahdollinen.
"Jotkut studiot sanovat, että he tuottavat samaa laatua kaikilla alustoilla, mikä toisin sanoen tarkoittaa sitä, että he ottavat heikoimman alustan - Xbox 360:n - ja tekstuurit ovat samaa tuubaa myös Playstation 3:lla ja PC:llä", Oberlerchner tykitti Strategy Informerille.
"Meidän valintamme on se, että haluamme luoda erittäin korkeatarkkuuksisen version PC:llä."
Konsoleiden välisiä voimasuhteita Oberlerchner kommentoi sanomalla, että Playstation 3 on parempi esimerkiksi aliasoinnissa, kun taas Xbox 360:lla on muistietu.
Risen 2:sta kehittäjä haluaa "optimaalisen" kullekin alustalle: versiot ovat visuaalisesti erilaisia, vaikka peli itsessään on sama.