
Viimeisimmät uutiset Israelista ja Iranista. Saksa on yhdessä Ranskan ja Ison-Britannian kanssa ilmaissut valmiutensa aloittaa nopeat diplomaattiset neuvottelut Iranin kanssa Iranin ja Israelin välisen kasvavan kriisin lieventämiseksi, Saksan ulkoministeri sanoi.
Saatat olla kiinnostunut:
"Toivon, että se on edelleen mahdollista", Johann Wadephul sanoi Saksan yleisradioyhtiö ARD:lle myöhään lauantaina. "Saksa yhdessä Ranskan ja Britannian kanssa ovat valmiita. Tarjoamme Iranille välittömiä neuvotteluja ydinohjelmasta, toivon, että (tarjous) hyväksytään."
Saksan ulkoministeri korosti alueellisen uhan hillitsemisen kiireellisyyttä ja kehotti Irania palaamaan neuvottelupöytään aiempien menetettyjen tilaisuuksien jälkeen. Viranomaiset toivovat, että tämä uudistettu tarjous voisi vakauttaa laajempia jännitteitä Lähi-idässä ja lievittää huolta kaikkialla Euroopassa.