Fatekeeper, Paraglacialta tuleva fantasiallinen ensimmäisen persoonan toimintapeli, on saanut Early Access -julkaisupäivänsä. Peli on kiinnittänyt melko monen fantasiafanin huomion, sillä se näyttää hieman synkemmältä ja taistelupainotteisemmalta Elder Scrolls -tyyppiseltä peliltä. Paraglacialin vain 13 hengen tiimoilta tuleva peli ei kuitenkaan odota, että pääsemme vaeltelemaan Tamrielissa osoitteessa Fatekeeper.
Saamme viitisentoista tuntia tarinaa ja hakkerointia sekä hieman viiltelyä, jos siltä tuntuu. Näin ainakin täydessä julkaisussa. Early Access -versio, joka julkaistaan 2. kesäkuuta, sisältää noin kaksi tuntia sisältöä. Koska sisältöä on rajallinen määrä, pelaajille kerrotaan, että he voivat hankkia Early Access -version huomattavaan alennukseen, ja hinta nousee 1.0-julkaisun yhteydessä.
Näin pienen tiimin ollessa kyseessä Paraglacial luottaa todennäköisesti vahvasti Early Access -julkaisusta saatuun pelaajapalautteeseen varmistaakseen, että täysi peli on paras mahdollinen kokemus. Fatekeeper antaa pelaajien taistella erilaisia fantasiavihollisia vastaan miekkojen ja taikuuden avulla, ja pelin visuaalinen ilme on vaikuttava näin pienen tiimin tekemäksi peliksi. Se näyttää siltä, että se voisi olla jonkinlainen unihitti fantasiafanien keskuudessa, mutta meidän on nähtävä, miten Early Access -julkaisu sujuu parin viikon kuluttua.