SCUM-kehittäjä Gamepires on irtisanonut tuntemattoman määrän henkilöstöä, kahdeksan kuukautta sen jälkeen, kun Splash Damage osti sen. Ostoketju on jo aiheuttanut irtisanomisia myös Splash Damagella.
Kroatialainen studio ilmoitti henkilöstövähennyksistä X-julkaisussa 14. lokakuuta 2026 ja kuvaili irtisanomisia vaikeana päätöksenä, joka tehtiin "sopeutumiseksi haastaviin markkinaolosuhteisiin ja pitkän aikavälin kestävyyteen". Gamepires eikä Splash Damage Group ole kertonut, kuinka monta ihmistä irtisanomiset koskevat.
Ostojen ja irtisanomisten ketju
Irtisanomiset ovat ketjun päätepiste. Ketju alkoi, kun pääomasijoittajat ostivat Splash Damagen. Kaksi kuukautta myöhemmin Lontoon-studiolla toteutettiin laajoja irtisanomisia. Kolme kuukautta näiden leikkausten jälkeen, suunnilleen helmikuussa 2026, Splash Damage Group, jonka taustalla oli sijoitusyhtiö Emona Capital, osti Gamepiresin.
Silloin ryhmä kertoi käsittävänsä hieman alle 150 henkilöä ja sanoi kasvattavansa ryhmäää tulevien vuosien aikana Emonan tukiessa. Ryhmä kutsui myös tiimien yhteenliittämistä SCUM:n ympärille välittömäksi ja merkitykselliseksi työksi. Kahdeksan kuukautta myöhemmin ryhmä vähentää Gamepiresin tiimiä.
Mitä se tarkoittaa SCUM:lle
Splash Damage Group vahvisti irtisanomiset ja sanoi lähtevän henkilöstön olevan "kollegoja, joiden kanssa työskentelemme läheisesti ja joiden työ on ollut tekemässä SCUM:sta sen, mikä se tänään on". Ryhmä kiitti heidän panostaan peliin ja studioon.
Pelaajille ryhmän viesti on, ettei pelin toiminnan puolella mikään muutu: SCUM:n kehitystä jatketaan, ja jäljelle jäänyt tiimi tukee päivityksiä ja uutta sisältöä. Survival-peli, joka poistui varhaisesta pääsystä version 1.0 myötä Steamissa kesäkuussa 2025, saa edelleen korjauspäivityksiä ja sisältöpäivityksiä.